Bezbedno korišćenje interneta
10 pravila za bezbedno korišćenje interneta:
- Osobama koje upoznaš na internetu NIKADA ne ostavljaj lične podatke,bez prethodnog dogovora sa roditeljima - starateljima
- Nemoj slati poruke,fotografije ili drugi materijal koji bi nekome mogao da naškodi,šalji samo onima koje lično poznaješ
- Svoju lozinku NIKOME ne otkrivaj
- Nikada ne ugovaraj susrete i uživo bez prethodnog dogovora sa roditeljima - starateljima
- Nikada ne odgovaraj na poruke koje dobijaš preko interneta a koje su zlonamerne,nepristojne i neprijatne koje te na bilo koji način uznemiravaju. Odmah obavesti o tome roditelje - staratelje.
- Razgovaraj sa roditeljima ili starateljima i zajedno se dogovorite oko pravila ponašanja na internetu,kao i korišćenja mobilnog telefona. Zajedno odredite vreme u toku dana kada možeš da koristiš internet.
- Sa roditeljima - starateljima uvek proveri kada nešto želiš da učitaš sa interneta ili da instaliraš novi program jer bi pogrešnim korišćenjem mogao sa ugroziti bezbednost računara ili podataka svoje porodice
- Budi informisan i primeran korisnik interneta i ne radi ništa čime bi mogao da povrediti druge ili zakon
- Pomozi svojim roditeljima - starateljima i drugarima da nauče kako da se sigurno zabavljaju i uče na internetu
- Ukoliko sumnjaš da tebe ili nekog tvog,neko na bilo koji način uznemirava putem interneta odmah obavesti roditelj - staratelja,tvoju osobu od poverenja.
Onog momenta kada je internet postao široko dostupan svi smo dobili beskonačne mogućnosti za komunikaciju, informisanje, učenje, zabavu... U poslednje vreme za sve više stvari se oslanjamo na internet. Plaćamo račune, kupujemo, planiramo, ostvarujemo poslovne i privatne kontakte sa ljudima na drugom kraju sveta. Imati pristup internetu znači imati pristup svetu. Sedeći za svojim stolom možete posmatrati egzotične lepote skoro svih krajeva sveta, možete obići piramide, Ajfelov toranj i to sve za nekoliko minuta. Iako je to teško zamisliti dok sedimo za radnim stolom, „lutanje" internetom je poput lutanja ulicama nepoznatog mesta, gde se nikada ne zna šta vam se sve može dogoditi, podjednako i dobro, ali i loše. U tom smislu, biti odgovoran korisnik Interneta znači sprečiti niz negativnih situacija u kojima se možemo naći.
ŠTA TREBA DA ZNATE:
Tinejdžeri mogu koristiti internet preko mobilnih uređaja. Pravilo da kompjuter treba da se nalazi u kući na vidnom mestu i dalje je korisno. Ali uz tablet računar i telefon koji imaju pristup internetu, vaš tinejdžer može surfovati po internetu kad god poželi — a da vi to i ne znate.
Neki tinejdžeri su previše na internetu. „Uključim kompjuter u nameri da za pet minuta pročitam mejlove, a onda satima gledam klipove“, priznaje jedna 19-godišnja devojka. „Treba mi mnogo samokontrole.“
Mladi otkrivaju o sebi više nego što treba. Zlonamerne osobe mogu iskoristiti komentare i slike nekog tinejdžera kako bi saznale gde živi i ide u školu, i u koje vreme nikog neće biti kod kuće.
Neki tinejdžeri ne razumeju do čega može dovesti ono što postave na internet. Sve što dospe na internet, ostaje na internetu. Neki neprikladni komentari i nepristojne slike otkriju se tek kasnije — možda kada neki poslodavac proverava osobu koju želi da zaposli.
I pored svih ovih opravdanih razloga za brigu, ne zaboravite sledeće: Internet nije neprijatelj. Ono što vodi do nevolje jeste nemudro korišćenje interneta.